CRAIOVA, VICTORIE. U CLUJ, EȘEC SURPRINZĂTOR
Duminică seara, primele două clasate din Superliga 2025/2026 au jucat dispute de verificare.
Universitatea Craiova a dispus de echipa austriacă de ligă inferioară FC Stubai cu 7-1. Golurile au fost înscrise de Băsceanu (min. 2), Al Hamlawi (min. 3), Monday (min. 16), Muntean (min. 41, 49), Nsimba (min. 45) și Șerban (min. 70)
Oltenii au început cu Popescu -Fălcușan, Stevanovic,Badelj - Gașpăr, Teles, Crețu, Rădulescu - Etim , Al Hamlawi, Băsceanu. Apoi au intrat pe teren Nsimba, D Muntean, Maxim, Barbu și Șerban.
Universitatea Cluj a cedat cu 1-2 cu naționala sub 19 a Croației, vicecampioana marcând prin Codrea, în minutul 81.
Sâmbătă, 20 iunie, am consemnat primele dueluri de verificare din perioada de pregătire precompetițională. Au intrat în scenă UTA, Sepsi, Csikszereda, iar seara a încheiat-o Dinamo.
UTA, CU MULȚI TINERI ÎN ECHIPĂ
Arădenii au trecut acasă cu 3-0 de terța divizionară Progresul Pecica. Golurile au fost marcate de Baba, în minutul 50, Câmpan, în minutul 54 și Ile, în minutul 68.
Așa cum se observă, Adrian Mihalcea a testat jucătorii tineri în acest duel. S-a început cu Gorcea, Ștef, Bituleanu, Bălașa, Budihală, Cibi, Hodoșan, Tolcea, Bolohan, Ndon, Ciubăncan. Au mai intrat Tordai, Iurașciuc, Fărăgău, Calotă, Baba, Ile, Răstuf, Dragoș, Câmpan.
SEPSI A TRECUT DE CSIKSZEREDA
La Sfântu Gheorghe, Sepsi a dispus dimineață de Csikszereda cu 2-0, prin reușitele lui Oberlin din minutul 13 și 44. Ambele trupe au folosit jucători importanți, achizițiile Lazar și Vătăjelu debutând în alb și roșu. La ciucani, a jucat și atacantul Czekus, anunțat ca nouă achiziție, de la Kecskemet, chiar azi.
Sepsi: Lazar-Oteliță, Dobrosavlevici, Vîrtej, Vianna, Păun, Matei, Batzula, Oberlin, Herras, Mawa. Au mai intrat Gyenge, Bartha-Vătăjelu, Păcurar, Brădeanu, Silaghi, Cîmpean, Cantauz, Ghimfus, Truță, Davordzie, Nistor.
Csikzereda: Pap – Trif, Hegedus, Szabo, Iosif – Bota, Nyitra, Veres, Dolny, Novelli – Eppel, în prima parte. În repriza secundă: Simon (Deaky) – Paszka, Papp, Csuros, Palmeș – Bodo, Tajti, Kleinheisler, Szalay, Czekus – Toth-Pal.
DINAMO, TRIUMF ÎN POLONIA
Alb-roșiii s-au impus în prima partidă din stagiul pe care îl efectuează în Polonia. A fost 2-1 cu secund divizionara Gornik Leczna.
Golurile echipei lui Nuno Campos au fost înscrise de Musi, în minutul 39, și Kyrychenko, în minutul 48.
Dinamo a evoluat în două formule diferite. În prima parte, au jucat Epassy-Sivis, Duțu, Stoinov, Radu-Armstrong, Udosen, Licsandru, Cîrjan-Pop, Musi. După pauză, au intrat Roșca-D. Irimia, Fudulache, Toader, A. Irimia-Believe, Soare, Doană, Mazilu-Kyrychenko, Rotund.
CRAIOVA, VICTORIE. U CLUJ, EȘEC SURPRINZĂTOR
Duminică seara, primele două clasate din Superliga 2025/2026 au jucat dispute de verificare.
Universitatea Craiova a dispus de echipa austriacă de ligă inferioară FC Stubai cu 7-1. Golurile au fost înscrise de Băsceanu (min. 2), Al Hamlawi (min. 3), Monday (min. 16), Muntean (min. 41, 49), Nsimba (min. 45) și Șerban (min. 70)
Oltenii au început cu Popescu -Fălcușan, Stevanovic,Badelj - Gașpăr, Teles, Crețu, Rădulescu - Etim , Al Hamlawi, Băsceanu. Apoi au intrat pe teren Nsimba, D Muntean, Maxim, Barbu și Șerban.
Universitatea Cluj a cedat cu 1-2 cu naționala sub 19 a Croației, vicecampioana marcând prin Codrea, în minutul 81.
Sâmbătă, 20 iunie, am consemnat primele dueluri de verificare din perioada de pregătire precompetițională. Au intrat în scenă UTA, Sepsi, Csikszereda, iar seara a încheiat-o Dinamo.
UTA, CU MULȚI TINERI ÎN ECHIPĂ
Arădenii au trecut acasă cu 3-0 de terța divizionară Progresul Pecica. Golurile au fost marcate de Baba, în minutul 50, Câmpan, în minutul 54 și Ile, în minutul 68.
Așa cum se observă, Adrian Mihalcea a testat jucătorii tineri în acest duel. S-a început cu Gorcea, Ștef, Bituleanu, Bălașa, Budihală, Cibi, Hodoșan, Tolcea, Bolohan, Ndon, Ciubăncan. Au mai intrat Tordai, Iurașciuc, Fărăgău, Calotă, Baba, Ile, Răstuf, Dragoș, Câmpan.
SEPSI A TRECUT DE CSIKSZEREDA
La Sfântu Gheorghe, Sepsi a dispus dimineață de Csikszereda cu 2-0, prin reușitele lui Oberlin din minutul 13 și 44. Ambele trupe au folosit jucători importanți, achizițiile Lazar și Vătăjelu debutând în alb și roșu. La ciucani, a jucat și atacantul Czekus, anunțat ca nouă achiziție, de la Kecskemet, chiar azi.
Sepsi: Lazar-Oteliță, Dobrosavlevici, Vîrtej, Vianna, Păun, Matei, Batzula, Oberlin, Herras, Mawa. Au mai intrat Gyenge, Bartha-Vătăjelu, Păcurar, Brădeanu, Silaghi, Cîmpean, Cantauz, Ghimfus, Truță, Davordzie, Nistor.
Csikzereda: Pap – Trif, Hegedus, Szabo, Iosif – Bota, Nyitra, Veres, Dolny, Novelli – Eppel, în prima parte. În repriza secundă: Simon (Deaky) – Paszka, Papp, Csuros, Palmeș – Bodo, Tajti, Kleinheisler, Szalay, Czekus – Toth-Pal.
DINAMO, TRIUMF ÎN POLONIA
Alb-roșiii s-au impus în prima partidă din stagiul pe care îl efectuează în Polonia. A fost 2-1 cu secund divizionara Gornik Leczna.
Golurile echipei lui Nuno Campos au fost înscrise de Musi, în minutul 39, și Kyrychenko, în minutul 48.
Dinamo a evoluat în două formule diferite. În prima parte, au jucat Epassy-Sivis, Duțu, Stoinov, Radu-Armstrong, Udosen, Licsandru, Cîrjan-Pop, Musi. După pauză, au intrat Roșca-D. Irimia, Fudulache, Toader, A. Irimia-Believe, Soare, Doană, Mazilu-Kyrychenko, Rotund.


























